Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.
Labrador Özellikleri

labrador özellikleri

Labrador retriever özellikleri

Labrador Retriever nasıl bir köpektir ve Yaşam alanımıza dahil ettiğimiz Labrador ırkının yetiştirilmesinde dikkat edeceğimiz hususlar nelerdir?

Labrador retriever özellikleri nedir, labrador bakımı nasıldır, labradorlar kaç yıl yaşar gibi tüm soruların cevabını konu içeresinde bulabileceksiniz.

 

Labrador gerçek adı Labrador Retriever ismi olup ülkemizde Labrador olarak telaffuz edilmektedir. Ülkemizde en fazla bakılan köpeklerden biri olmasıyla beraber insanların ilgisini çeken sevimli güzel bir ırktır. Renkleri sarı, siyah ve kahverengi olarak çeşitleri vardır. Güçlü ve dayanıklı bir köpek ırkıdır. Şimdi detayınla Labrador karakter özellikleri ve bakımı hakkında bilgi verelim.

Labrador retriever ırkının özellikleri:

Labrador yavruları erken dönemde eğitilmeye çok yatkın ve köpek eğitilebilirdik sıralamasında ilk 10 sıra içeresinde yer alan harika bir köpek cinsidir. Bu ilk 10 sıradaki köpekler komutları genelde 5 defa söylenmeyle anlayıp uygulayabilmektedir. Tabi bunun için azda olsa köpek beslemiş biri olmanız gerekebilmektedir ama bu şart olmayıp, yarışmalara katılım içinde oldukça uygun bir ırk olarak bilinen Labradorlar tam bir dost yanlısıdır fakat küçükken iyi bir şekilde sosyalleştirilmesi sağlanmalıdır. Labrador ırkı ortalama olarak 10-13 yıl yaşama ömrüne sahip bir ırktır. Yatkın olduğu hastalıklar ise Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy.

 

Labrador retriever evde beslenmeye de uygun bir ırk olsalar da gerekli egzersizi her gün en az 2-3 saat dışarıda gezer almalıdır. Bahçeli bir ev onun için daha iyi bir seçenektir. Enerji fazlalığı nedeniyle sürekli hareket eden Labrador eğer yeterli egzersizler yapılmazsa obur olma eğilimindedir dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüy bakımından fazla sorun yaratmayan bir ırktır. Her gün düzenli fırçalama tüy sorunu yaşatmaz. Orta Şiddette tüy dökebilmektedir.

Labrador retriever ırkının kökeni Kanada’ya bağlıdır. Labrador ırkı Kanada’da buzlu sular içeresinde atlatarak ağlarını kıyı alana çekmek için bu köpek cinsinden faydalanılırdı.

Labrador retriever ilk defa köpek besleyecek ırklar açısından uygun bir ırktır. Karakteri dost canlısı olması nedeniyle ilk defa köpek besleyeceklere labrador ırkı köpek tavsiye edilmektedir. Köpeğinizi ev ya da bahçede beslemeniz mümkün. Ama biz her zaman köpek beslemek isteyen kişilere bahçeli bir ev öneriyoruz. Bu büyük ırk bir köpek ve bunun tuvaleti ve ilerde yavru aldığınızı varsayarsak büyük bir köpek olacağını unutmamalısınız. Güzel bir kulübede yapılarak köpeğin kışında orada kalması sağlanabilir.

Köpeğin kişiliğini tamamen sizin Ona sağlayacağınız yaşam standartları ile belirleyeceğinizi ve labrador eğitiminin farklı bir yapıda olduğunu unutmamak gerekir.

Labrador Retriever sadece sarı, siyah ve çikolata kahverengisi olabilen kısa ve düz su geçirmeyen kürkü ile güçlü, dayanıklı ve hafif dikdörtgen bir köpektir. Geniş bir kafası, güçlü burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Gözler zeki ifadeli ve kestane ya da ela rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Samur benzeri kuyruğu güçlü ve uca doğru incelir. Güçlü bir kemik yapısına sahiptir. Perdeli ayakları onu iyi bir yüzücü yapar.

Labrador Özellikleri

Yaşam Ortamı 

Labrador Retriever yeterli egzersiz imkânı tanındığında apartman hayatına da uyum sağlayabilir. Yine de orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyacı vardır.

Egzersiz İhtiyacı 

Labrador Retriever çalışmayı seven enerjik bir köpektir. Bol egzersize gereksinimi vardır. Labrador obur olabilir bu nedenle diyetine ve egzersiz düzeyine dikkat edilmelidir.

Labradorun boy ve ağırlıkları ise şu şekildedir

Yükseklik Erkek de 56 – 61 cm
Yükseklik Dişide 53 – 58 cm
Kilo Erkek de 27 – 34 Kg
Kilo Dişide 25 – 32 Kg

 

İletişim

Labrador Retriever üretim çiftliği

05323438041

Tayfun Hoca

Facebook Köpek Kulübü instagram köpek kulübü

Ana Sayfa