Labrador Beyaz

labrador retriever beyaz

Beyaz labrador retriever

Labrador, Newfoundland adasının, Lesser Newfoundland veya St. John’s Newfoundland adını taşıyan bölgesinden gelmektedir. St.John, Newfoundland eyaletinin baş şehri olup, adanın en güney kesiminde bulunmaktadır. Ancak, daha sonraları, köpekler üzerinden alınan ağır vergiler dolayısı ile, Newfoundland eyaletinde, bu köpeklerin nesli büyük ölçüde tükenmeye başladı.

Bu arada, 1800 lü yılların içinde, bir miktar Labrador köpeği, Kanada’dan İngiltere'ye götürülmüş ve retrieveröbeğindeki başka köpeklerle eşleştirilmiş ti. İşte bu şekilde türün idamesi sağlanabilmiş oldu. Bir diğer enteresan husus ta, Labradorlu olmayan bu köpeğe, Labrador adını ilk defa veren kişinin, 1887 yılında Lord Malmerbury adındaki bir İngiliz oluşudur. Labrador, İngiliz Köpek kulüplerince, 1903 te, Amerikan Köpek Kulüplerince de 1917 de tescil edildi. Bu cinsin popülerliği zaman içinde devamlı surette arttı ve 1991 de zirveye ulaştı.

Labrador Cinsi Köpeklerin Karakteri

Gayet uysal, kolay uyum sağlayan ve itaatkardır. Sadık olduğu kadar vefakardır. Avcılık kökenli oldukları için koku alma duyuları çok gelişmiş olur. Atletik tirler bu nedenle de yavru iken çok hareketli olurlar. Sürekli egzersize ihtiyaç duyarlar.

Labrador Cinsi Köpeklerin Eğitimi Zeka seviyeleri birçok köpek ırkına göre yüksek olduğu için öğrenme yetenekleri üst düzeydedir. Çabuk öğrenebildikleri için eğitime çok müsaittirler. En temelde küçük yaş döneminde yavru iken çekme konusunda kuvvetli oldukları için eğitim verilmeli ve aşırı çekmedürtülerinden vazgeçilmesi sağlanılması tavsiye edilir. Bunun yanında suyu ve sporu çok sevdikleri için uzun yürüyüşler ve su oyunları en favori oyun ve ilgi alanlarını oluşturacaktır. Basit ve kolay bir oyun paylaşımında yakalamacaya hayır demezler.

Labrador cinsi köpeklerin bakımı

Yüksek aktiviteli köpekler oldukları için yeterli değerlerde beslenmeli ve şişmanlamaya da müsait olduğu için kilo kontrolüne dikkat edilmelidir. Tüy yapısı olarak kısa tüylüdürler bu yüzden haftada bir fırçalanması tavsiye edilir, bu süreç tüy dökme döneminde haftada ikiye çıkarılabilir. Birçok büyük ırk köpek gibi labrador da da kalça ve dirsek displezyası problemleri olabilir.

Labrador Cinsi Köpeklerin Beslenmesi

Ortalama 25 – 35 Kg aralığında olan Labradorlar orta ırk ve iri ırk köpek sınıflarına dahil edilebilirler. Köken olarak ta soğuk iklim sayılabilecek bir bölgeye aitler. Bu tür aktif köpek ırklarına yeterli beslenme sağlayabilecek kuru mamalar ve konserve mamalar tercih edilerek beslenmesi sağlanmalıdır.

Böyle beslenme yöntemleri ışığında ırka özel bazı markalarda özel köpek mamaları bulunmaktadır, bunlar; Labrador Köpek Maması, Royal Canin yetişkin maması, Eakanuba Labrador Retriever Yetişkin Köpek Maması gibi profesyonel seri mama ile beslenmesi son derece faydalı olacaktır.

Yukarıdaki ürünler bu Köpek Irkı için özel olarak üretilen ürünlerdir. Labradorlar için düşük olmayacak seviyede Doğru Protein yapısına sahip besleyici kalitesi yüksek olan kaliteli ürünler tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Özellikle bu tür köpeklerin aktif spor yapabilen, yüzmeyi seven ve işçi sınıfı köpekler olduğunu düşünürseniz ihtiyaçlarının da doğru karşılanması gerektiğini daha iyi anlayabiliriz.

Beyaz labrador yavruları

labrador retriever beyaz  labrador beyaz yavru

 

labrador retriever beyaz yavru  labrador retriever beyaz yavru

 

labrador beyaz yavru  beyaz labrador retriever

 

beyaz labrador retriever  şampanya labrador retriever yavru

 

labrador beyaz yavru  şampanya labrador retriever yavru

 

beyaz labrador yavrusu  labrador retriever şampanya

Beyaz Labrador nasıl bir köpektir, Yaşam alanımıza dahil ettiğimiz Beyaz Labrador ırkının yetiştirilmesinde dikkat edeceğimiz hususlar nelerdir?

Beyaz Labrador özellikleri nedir, labrador bakımı nasıldır, labradorlar kaç yıl yaşar gibi tüm soruların cevabını konu içersinde bulabileceksiniz.

Labrador Retriever olarak literatürde yerini almakla birlikte, ülkemizde Labrador olarak söylemektedir. Ülkemizde en fazla bakılan köpek ırklarından biri olmasıyla beraber insanların ilgisini çeken sevimli güzel bir ırktır.Renkleri sarı, siyah ve kahverengi olarak çeşitleri vardır.Güçlü ve dayanıklı bir köpek ırkıdır. Şimdi detayınla Labrador karakter özellikleri ve bakımı hakkında bilgi verelim.

Beyaz Labrador Özellikleri;

Labrador köpek cinsi eğitime çok yatkın ve köpek eğitilebilirlik sıralamasında ilk 10 sıra içersinde yer alan harika bir köpek cinsidir.Bu ilk 10 sıradaki köpekler komutları genelde 5 defa söylenmeyle anlayıp uygulayabilmektedir.Tabi bunun için azda olsa köpek beslemiş biri olmanız gerekebilmektedir ama bu şart değildir.

Labrador yavrusu çocuklara karşı oldukça iyidir. Sürekli ailesinin yanında olmak ister yani arka bahçeye bırakılıp devamlı orada duracak bir ırk değildir.

Labradorun boy ve ağırlıkları;

Yükseklik Erkek de 56 – 61 cm
Yükseklik Dişide 53 – 58 cm
Kilo Erkek de 27 – 34 Kg
Kilo Dişide 25 – 32 Kg

Labrador özellikleri ile beraber evde beslenmeye de uygun bir ırk olsalar da gerekli egzersizi her gün en az 2-3 saat dışarıda gezer almalıdır.Bahçeli bir ev onun için daha iyi bir seçenektir.Enerji fazlalığı nedeniyle sürekli hareket eden Labrador eğer yeterli egzersizler yapılmazsa obur olma eğilimindedir dikkat edilmesi gerekmektedir.

İletişim

Labrador Retriever üretim çiftliği

05323438041

Tayfun Hoca

Facebook Köpek Kulübü  instagram köpek kulübü

Ana Sayfa